kran naprawa zatkany zlew

Co zrobić z zatkanym zlewem w naszej kuchni?

Zatkany zlew nie jest niczym przyjemnym, nie tylko nie można go użytkować, ale też często nieczystości z rur wylewają się nam na zewnątrz. Wszystko brzydko pachnie i jest brudne, co oznacza, że trzeba szybko zacząć działać, aby udrożnić rury. Czymś, po co sięgamy zdecydowanie najczęściej jest środek, który jest dedykowany do udrażniania rur- może to być Kret lub jakikolwiek inny środek tego typu, bez względu na nazwę czy markę. Pamiętajmy jednak, że taki środek pozwala udrożnić rurę w momencie, kiedy nie jest aż tak bardzo zatkana- a więc jeśli znajdują się w niej drobne nieczystości. Środek ten będzie również odpowiedni do profilaktycznego stosowania, aby regularnie, na bieżąco przetykać gromadzący się brud w rurach, a tym samym nie doprowadzić do sytuacji, kiedy zapchany zlew trzeba będzie czyścić ręcznie, gdyż na tym etapie Kret nie pomaga. Dobrą profilaktyką jest też stosowanie gęstych sitek do zlewu, które będą gromadzić większe resztki jedzenia czy śmieci, które w przeciwnym razie od razu spłynęłyby do rur. Zebrane na specjalny korek z siatką można wyrzucić, a tym samym lepiej dbać o czystość zlewu oraz rur.

Kiedy nie pomagają żadne środki chemiczne

Niestety, w przypadku naprawdę mocno zatkanego zlewu, mogą nam już nie pomóc środki chemiczne i trzeba podjąć bardziej drastyczne kroki. Pierwszym sposobem na to, aby mechanicznie pozbyć się zanieczyszczeń jest użycie specjalnej, gumowej przepychaczki, którą niegdyś każdy miał w swoim domu. Działa ona w taki sposób, że zasysa wodę i zanieczyszczenia z rur w górę, aby możliwe było ich usunięcie. Pamiętajmy jednak o tym, że zazwyczaj trzeba się naprawdę sporo namęczyć, aby tym sposobem udrożnić rurę, co i tak może się okazać nieskuteczne w przypadku większych zabrudzeń. Wówczas, to co robimy najczęściej, to odkręcamy rury znajdujące się bezpośrednio pod zlewem, a następnie ręcznie wyjmujemy z nich zanieczyszczenia, szczególną uwagę kierując w stronę syfonu- miejsca, które niejako służy do tego, aby gromadzić różne resztki i śmieci. Mechaniczne wyczyszczone rury bezpośrednio pod zlewem powinniśmy przepłukać wodą, a następnie zmontować je na nowo pamiętając o każdym elemencie- ze szczególnym uwzględnieniem uszczelek, które lubią się gubić.

Co jednak w przypadku, kiedy wszystkie te sposoby zawiodły, wyczyściliśmy wszystkie te rury, do których mieliśmy łatwy dostęp, a problem tkwi pod podłogą lub też na odcinku, do którego nie możemy się w prosty sposób dostać? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie spirali lub też sprężyny kanalizacyjnej. Jest to swego rodzaju przewód, który zakończony jest ostry szpicem, który wtykamy w otwór rury w mechaniczny sposób ją przepychając, nawet na całej jej długości. Takie spirale mogą mieć różne długości, możemy więc taki sprzęt zakupić na swój własny użytek albo też wezwać hydraulika, który taki sprzęt na pewno posiada. To powinno pomóc skutecznie pozbyć się wszelkich zatorów i zanieczyszczeń, a tym samym pozwoli nam to na nowo użytkować zlewozmywak.