Rodzaje podłóg

Budując czy remontując dom na etapie wykończenia pomieszczeń inwestor staje przed pytaniem jakiego rodzaju podłogi powinien wybrać. Podłogi z jednej strony powinny być funkcjonalne i dobrze dobrane do pomieszczenia, z drugiej powinny one być także estetyczne i stanowić harmonijną całość z wystrojem wnętrza. Dlatego też już na poziomie wybierania podłóg warto zastanowić się w jakim stylu mają być urządzone konkretne pomieszczenia. Inwestorzy wybierający podłogi do swojego domu mają w tym zakresie szeroki wybór, mogą zdecydować się na:

 

  • parkiety – są to drewniane podłogi, które składają się z podłużnych deszczułek, które układane są zgodnie ze sztuką układania parkietu. W przypadku tego rodzaju podłogi nie wykorzystuje się klejów, a jedynie odpowiednią technikę montażu. Parkiet to podłoga, która posłuży latami, może on być lakierowany, wówczas ma większy połysk i nie wymaga wiele pielęgnacji, jedynie raz na kilka – kilkanaście lat (w zależności od stopnia zużycia) – cyklinowania, lub woskowany, wówczas należy go regularnie pielęgnować i woskować. Parkiety najczęściej spotkać można w salonach i sypialniach,
  • płytki ceramiczne – płytki ceramiczne to produkt, który można spotkać zarówno na podłogach, jak i ścianach pomieszczeń. Najczęściej spotyka się je w kuchni i łazience, gdzie stanowią nie tylko niezwykle estetyczny element pomieszczenia, ale także są niezmiernie funkcjonalne. Płytki ceramiczne są bardzo odporne na wysokie temperatury, nie nasiąkają wilgocią, są łatwe w utrzymaniu czystości i dają możliwość montażu ogrzewania podłogowego, której nie ma w przypadku parkietów. Płytki mogą mieć różne rozmiary, kolory i fakturę, różnorodne rodzaje płytek można znaleźć na stronie – http://mirad.pl/plytki-ceramiczne/viva/,
  • wykładziny dywanowe – to podłogi często spotykane w sypialniach i pokojach dziennych. Jak sama nazwa wskazuje są one podobne do dywanów, z tą różnica, że zostają zamontowane na podłożu na stałe. Mogą zostać przyklejone lub przybite. Utrzymanie czystości takiej wykładziny polega na jej regularnym odkurzaniu i praniu. Jest ona przyjemna i ciepła dlatego można po niej chodzić boso, stąd wykorzystanie wykładzin w sypialniach. Wykładziny często można spotkać także w biurach, tłumią bowiem odgłosy kroków, dzięki czemu sprzyjają skupieniu.

 

Zaprezentowane powyżej możliwości zastosowania pokryć podłogowych to zaledwie kropla w morzu możliwości, są to jednak trzy rodzaje najczęściej stosowanych podłóg, przy pomocy których można urządzić wszystkie pomieszczenia w domu.