Ogród jesienią

Jesień to pora roku, kiedy wiele drzew gubi swoje liście. Kwiaty są już przekwitnięte i nie cieszą nas tak mocno swoim widokiem. Kolory opadających liści mogą wprowadzać nas w melancholijny nastrój. Nie zapominajmy jednak o tym, że w tym okresie musimy wykonać odpowiednie prace w ogrodzie.

Ogród w porze jesiennej

Wiele osób zgodnie twierdzi, że jesienna pielęgnacja ogrodu jest o wiele bardziej wymagająca od wiosennych prac. W tym okresie musimy w pierwszej kolejności zabezpieczyć rośliny wieloletnie przed wymarznięciem, dzięki czemu będą cieszyły nasze oko przez wiele lat. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to w weekendy lub po pracy, kiedy aura dopisuje warto nie tylko zagrabić liście w ogrodzie, ale pomyśleć też o innych pracach.

Trawa pod kontrolą

W jesiennym okresie trawa również musi znajdować się pod kontrolą. Jeżeli nie chcemy od nowa zajmować się jej sadzeniem na wiosnę, to starajmy się o jej odpowiednie przycinanie w okresie jesiennym. Takie zabiegi pomogą nam na wiosnę zagęścić nasz trawnik, dzięki czemu nie będą nam potrzebne nowe nasiona trawy. Przycinanie trawy można jednak wykonywać maksymalnie do końca października. Pamiętajmy także o takich miejscach trawiastych, gdzie nie dociera nasza kosiarka., jak chociażby załomy przy chodniku i zarośla pomiędzy drzewami i krzakami. Mówi się nawet, że warto zadbać o leśny trawnik, jeżeli ktoś ma dom ustawiony w takim miejscu.

Iglaki pod kontrolą

Nie zapominajmy również o naszych iglakach, które na pewno znaleźć można na większości ogrodów. Tuje, cyprysy, modrzewie, jodła kalifornijska, cisy, sosna czarna, jałowiec, świerk serbski – jest wiele najróżniejszych odmian iglaków, jakie można spotkać w polskich ogrodach. Wszystkie łączy jedna rzecz – mogą pięknie wyglądać w naszych ogrodach tworząc naturalny żywopłot, jeżeli tylko w odpowiedni sposób o nie zadbamy. Pomoże nam w tym florovit do iglaków w wersji jesiennej, który może być użytkowany do końca września. Dzięki cennym wartościom odżywczym nasze iglaki nie będą zamarzać w okresie zimowym i nie będą wrażliwe na niskie temperatury.

Przesadzanie roślin

Jesień jest najlepszą porą do tego, aby przesadzać i ewentualnie rozsadzać rośliny. Zaleca się sadzenie nowych roślin cebulowych do ziemi w takim okresie, dzięki czemu do wiosny będą miały odpowiednio dużo czasu na zakorzenienie się. Nie zapominajmy również o tym, że w porze jesiennej musimy pozbyć się roślin jednorocznych z naszych ogrodów. Można z nich zrobić naturalny nawóz, jeżeli tylko mamy własny kompostownik. No i co najważniejsze, to przycinanie roślin. Jesień to ostatni dzwonek na tego typu prace.

 

Pielęgnacja ogrodu jest bardzo wymagająca. Dzięki temu jednak już całkiem niedługo, na wiosnę będziemy znowu mogli cieszyć się pięknymi roślinami w ogrodzie.