Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu i co się dzieje, gdy wilgoć jest za duża?

W naszych domach nie powinno być ani za sucho, ani za wilgotno – o tym wie każdy. Jednak jak rozpoznać, że jest u nas trochę za bardzo w którąś z tych stron? Zbyt wysokie zawilgocenie powietrza da o sobie znać. Co nam grozi, jeśli mamy z nim do czynienia oraz co powinniśmy z tym zrobić?

Optymalna wilgotność powietrza w domu

Według badań człowiek najlepiej czuje się, gdy w mieszkaniu utrzymana jest wilgotność powietrza na poziomie od 30% do 60%. Przy czym należy pamiętać, że wilgotność powietrza idzie w parze z temperaturą. Zimą, gdy przychodzi mróz, na zewnątrz wilgotność powietrza diametralnie spada. Zresztą taka samo jak w naszych domach i to bynajmniej nie z powodu mrozu w pomieszczeniu a włączonych grzejników. Wysoka temperatura sprawia bowiem, że wilgotność jest mniejsza. No chyba, że mowa o poziomie wilgotności na zewnątrz latem. Wtedy jest mowa niekiedy o nawet 90% wilgotności spowodowanej częstymi opadami deszczy.

Powinniśmy zatem pamiętać o tym, że podczas sezonu grzewczego możemy borykać się z zbyt suchym powietrzem. Jak wtedy utrzymać optymalną wilgotność powietrza? Powinniśmy w pierwszej kolejności zainteresować się stanem wentylacji w naszym domu. Być może ogrzewamy mieszkanie za bardzo ponieważ w wyniku wentylacji grawitacyjnej tracimy sporą ilość ciepła. Zapobiec temu może wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Wprowadzi ona do domu czyste i świeże powietrze, jednocześnie ogrzewając je przy pomocy energii pozyskanej z wydalanego powietrza. Konieczność grzania w domu zmniejszy się a my będziemy czuć się lepiej nie tylko z powodu optymalnej wilgotności powietrza, ale i mniejszych rachunków za ogrzewanie.

 

Optymalna wilgotność powietrza – jak rozpoznać, że w domu panuje wilgoć

O zbyt wysokim poziomie wilgotności w domu świadczyć mogą nieustannie zaparowane szyby, podłoga i pranie, które bardzo długo schną. Czym może być to spowodowane? Również niesprawną wentylacją. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza, wilgoć nie może wydostać się z domu. Jeśli posiadamy do tego szczelne okna i drzwi, to tym bardziej spotęguje problem. Chyba, że posiadamy w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W takim wypadku nie musimy martwić się o to, aby wietrzyć mieszkanie i wpuścić trochę więcej suchego powietrza. Właściwie to wcale nie musimy otwierać okien a optymalna wilgotność powietrza będzie zachowania za sprawą działającej wentylacji mechanicznej.

 

Czym grozi zbyt wysoka wilgotność powietrza?

Gdy wartość ta jest zbyt wysoka, zaczyna pojawiać się szereg problemów, które mają wpływ na nasze zdrowie oraz na stan naszego mieszkania. My będziemy odczuwać ją poprzez ogólne złe samopoczucie. Pojawić się mogą bóle głowy, osłabienie, infekcje błon śluzowych i skóry a nawet trudności z oddychaniem. Jeśli chodzi natomiast o wyposażenie naszego mieszkania, to nasze meble mogą zacząć puchnąć, na ścianach może pojawić się pleśń i grzyb oraz ucierpieć mogą wszelkie sprzęty takie jak komputery, telewizory, głośniki.