Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze to najogólniej rzecz ujmując urządzenia służące do wytwarzania energii elektrycznej. Stanowią jej nieocenione źródło w sytuacji, gdy następują przerwy w dostawie prądu z sieci elektrycznej. Urządzenia te składają się z prądnicy synchronicznej, silnika spalinowego, rozdzielnicy elektrycznej oraz aparatury kontrolno – pomiarowej, w niektórych przypadka można też znaleźć akumulator z osprzętem – jest to zależne od formy uruchamiania agregatu. Urządzenia te znajdują różnorodne zastosowanie zarówno w użytku domowym, jak i komercyjnym. Agregaty wykorzystywane się zarówno na lądzie, jak i morzu.

 

Wybierając agregat prądotwórczy szybko można się przekonać, że jest ich na rynku dość sporo. Jaki model wybrać 6GF-4 czy może wersję  6GF2-4? Na jakiego producenta się zdecydować? Czy musi to być znana marka, czy można zaufać mniej znanym producentom? Na jakie parametry techniczne należy zwracać uwagę podczas zakupu agregatu. Na te i inne pytania staramy się odpowiedzieć w nieśniejszym artykule. Poniżej prezentujemy pytania – odpowiedź na nie jest gwarancją wyboru odpowiedniego do potrzeb urządzenia.

 

Jaki rodzaj prądu jest potrzebny do urządzeń, które chcesz zasilać agregatem?

Istnieją trzy rodzaje odbiorników: nieliniowe, rezystancyjne i indukcyjne. Odbiorniki nieliniowe to między innymi sprzęt komputerowy, zasilacze UPS czy falowniki. Wśród odbiorników indukcyjnych należy wymienić między innymi: silniki elektryczne, elektronarzędzia czy transformatory. Odbiorniki rezystancyjne to sprzęty AGD, RTV, oświetlenie, czy elektryczne ogrzewanie.

 

Jakiej mocy potrzebujesz?

Kolejnym pytaniem na jakie należy znaleźć odpowiedź jest stwierdzenie jaka moc będzie potrzebna do zasilania urządzeń, które chcemy podłączyć do agregatu. Aby określić potrzebną moc należy dokonać pomiarów poboru poszczególnych urządzeń a następnie je dodać. Wybrany agregat powinien mieć moc wyższą niż suma zapotrzebowania urządzeń elektrycznych. Na potrzeby domowego użytki sprawdzają się model  6GF-4.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając agregat warto zwrócić uwagę na wielkość zużycia paliwa. Im mniejsze zużycie, tym oszczędniejsze będzie dane urządzenie w eksploatacji. Oznacza to, że mniejsze koszty będziemy ponosić na paliwo. Ważna jest też pojemność. Silniki z dużym bakiem mogą dłużej pracować bez dodatkowego tankowania, co w niektórych przypadkach może mieć niebagatelne znaczenie. Ponadto warto też zwrócić uwagę na wielkość urządzenia, aby być pewnym, że zmieści się ono w pomieszczeniu, które planujemy przeznaczyć pod agregat.