hydraulika w domu

Hydraulika w domu krok po kroku

Instalacja wodna w domu- co warto wiedzieć o jej wykonywaniu?

Tak naprawdę, wykonanie takiej instalacji nie jest trudne, trzeba jednak przyznać, że wymaga pewnej wiedzy- z tego tytułu raczej nikt nie wykonuje jej samodzielnie, bez konsultacji z fachowcem czy też z firmą, która zajmuje się obsługą takich zleceń. Oczywiście, hydraulika w domu krok po kroku to temat ważny, w którym powinniśmy mieć przynajmniej minimalne doświadczenie, aby wiedzieć co robić, kiedy pojawi się jakaś awaria- nawet tak prozaiczna jak zatkany zlew, toaleta czy pęknięta rura. Powinniśmy wiedzieć, jaki ma kształt, gdzie znajdują się liczniki i zawory. Podstawą każdej instalacji jest oczywiście podłączenie się do punktu poboru wody z sieci wodociągowej. Jest to jednocześnie punkt startowy dla wszystkich rur, jakie następnie będą wędrować do poszczególnych, wcześniej ustalonych i rozrysowanych punktów poboru. Takie punkty poboru znajdują się w łazience, toalecie, kuchni, w pomieszczeniach gospodarczych, a także tam, gdzie umieścimy pralkę. Rozmieszczenie poszczególnych punktów powinno być więc przemyślane.

Ogrzewanie wody- jakie zastosować?

Istnieje kilka możliwości. Daleko idące oszczędności sprawiają, że czasem wodę do kąpania ogrzewa się przy okazji rozpalania w centralnym ogrzewaniu. Częściej jednak podgrzewanie wody odbywa się w sposób niezależny. Możemy zdecydować się na ogrzewacze przepływowe, które ogrzewają wodę w momencie, kiedy ma ona być pobrana w danym punkcie. Ogrzewacze przepływowe instaluje się na każdym z punktów z osobna, dlatego też do danego punktu doprowadza się jedynie zimną wodę- jest ona ogrzewana na końcowym etapie, zaraz przy miejscu jej poboru. W takim układzie trzeba jednak zaopatrzyć się w ogrzewacz przepływowy do każdego kranu, w którym chcemy mieć ciepłą wodę.

Inaczej wygląda sytuacja w momencie, kiedy korzystamy z bojlera- a więc większego zbiornika- tuta pojemność może być bardzo mała, ale może wynosić nawet 80 czy 100 l- z którego ciepła woda rozchodzi się do poszczególnych punktów poboru. Pamiętajmy jednak, że w takiej sytuacji musimy wydzielić odpowiednie miejsce, w którym taki ogrzewacz wody będzie musiał się zmieścić. Zazwyczaj urządzenia te pracują na energię elektryczną. Do poszczególnych punktów poboru trzeba więc nie tylko doprowadzić zimną wodę, ale i ciepłą z podgrzewacza. Konieczny jest również tak zwany przewód cyrkulacyjny.

Montaż rur i przewodów

To oczywiste, że w domu poprowadzona ma być nie tylko instalacja wodna, ale i elektryka oraz ogrzewanie. Warto więc wiedzieć o tym, że rury z wodą powinny iść zawsze pod przewodami elektrycznymi oraz rurami z ogrzewaniem. Najniżej powinien zostać poprowadzony przewód z ciepłą wodą. Cała instalacja może zostać wykonana w systemie rozdzielaczowym lub trójnikowym, gdzie przewody są układane szeregowo. Kolejną ważną rzeczą jest to, aby zimną wodę zawsze podłączać po prawej stronie, a ciepłą- po lewej. Dzięki zastosowaniu jednakowego, ujednoliconego systemu łatwiej jest później korzystać z punktów poboru wody, gdyż jest to znacznie bardziej intuicyjne.